Samverkan mot brott

Samverkan mot brott i sin nuvarande form bildades 1993 . Verksamheten involverar idag sågott som samtliga försäkringsbolag. Det var försäkringsbolagen som finansierade verksamheten och lade grunden för den organisation idag har vuxit sig stark.

SAMVERKAN MOT BROTT

Samverkan mot brotts huvudsyfte är att öka tryggheten i vardagslivet genom samhällsgemensamma insatser för att minska antalet brott.

 
I Stockholm län arbetar Samverkan mot brott för att minsak skador och brottsligheten för bostäder, bilar och båtat. Arbetet leds av Polismyndigheten i Stockholms län med försäkringsbolagen som finansierande aktörer.  Dessutom ingår representanter från Stockholms Stad, Villaägarnas Riksförbund, Stöldskyddsföreningen, Brandskyddsföreningen och Hyresgästföreningen. 

Både Villaägarnas Riksförbund och Hyresgästförening har idag långt gågna samarbeten med oss på Moderna Försäkringar. 

Grannsamverkan mot brott

De största satsningarna genom åren har gjorts på bomiljöområdet genom, Grannsamverkan mot brott. Grannsamverkan är numera ett välkänt begrepp inom Stockholms län och över 150.000 hushåll beräknas vara anslutna i verksamheten. Den första föreningen inom Grannsamverkan mot brott grundades i Seattle, USA på 70-talet.
 
Ett bostadsområde hade drabbats av en inbrottsvåg som polisen med traditionella metoder inte kunde komma tillrätta med. Då beslöt sig de boende för att försöka hjälpa till och lösa problemet på egen hand.

Grannsamverkan finns över hela världen

Grannsamverkan är idag spritt över hela världen, i till exempel Storbritannien beräknar man att 10 % av befolkningen är med. Till Sverige kom verksamheten i mitten av 1980-talet då Linköpingspolisen tillsammans med Östgöta Brandstodsbolag överförde den amerikanska iden till svenska förhållanden. Projekten syftade till att dra igång Grannsamverkan inom bostadsområden. Båda projekten var mycket framgångsrika och gav goda resultat. 
  

Samverkan mot brott verkar lokalt

Genom åren har samverkan mot brott satsat stora resurser på att begränsa bilbrotten som kostar samhället miljarder per år. Samverkan mot brott har bedrivit lokala projekt på utsatta platser i länet, till exempel Globen City, Ropsten, Huddinge och Älvsjömässan, med mycket goda resultat! I dessa fall samarbetar Samverkan mot brott med lokala organisationer och företag.

 

Besök Samverkan mot brott...

Klicka här för att besöka Samverkan mot brotts hemsida.

 

  • Beräkna pris

    Välj försäkring:
  • Obegränsad databackup

    Gratis för dig som är kund

     

    Digital backup